Menu
Alabar

Old events

Filter

October 2018

Thursday 18th October

Cambridge night

Friday 19th October

Addington night

Sunday 21st October

Forbury Park (Tuapeka Cup)

Monday 22nd October

Ashburton (Flying Stakes, Trotters' Flying Mile)

Thursday 25th October

Forbury Park night

Friday 26th October

Auckland night

Sunday 28th October

Kaikoura twilight

Monday 29th October

Kaikoura (Kaikoura Cup, South Bay Trotters' Cup)

Tuesday 30th October

Manawatu twilight

November 2018

Thursday 1st November

Manawatu night

Friday 2nd November

Auckland night

Friday 2nd November

Addington night

Saturday 3rd November

Timaru (Timaru Cup)

Sunday 4th November

Ascot Park (Riverton Trotting Cup)

Thursday 8th November

Forbury Park night

Friday 9th November

Rangiora twilight

Sunday 11th November

Wyndham

Tuesday 13th November

Addington (New Zealand Trotting Cup, Junior Free-for-all, Sires' Stakes 3yo Final, New Zealand Trotting Free-for-all)

Thursday 15th November

Ashburton

Friday 16th November

Auckland night

Friday 16th November

Addington (Dominion Handicap, New Zealand Free-for-all, Southern Mares' Classic)

Sunday 18th November

Wyndham (Hunter Cup)

Tuesday 20th November

Manawatu twilight

Thursday 22nd November

Manawatu night

Friday 23rd November

Auckland night

Saturday 24th November

Geraldine (Geraldine Cup)

Sunday 25th November

Banks Peninsula

Wednesday 28th November

Cambridge night

Thursday 29th November

Forbury Park night

Friday 30th November

Auckland night

Friday 30th November

Addington night (Sires' Stakes Silver)

December 2018

Saturday 1st December

Oamaru grass

Sunday 2nd December

Methven

Thursday 6th December

Addington night

Friday 7th December

Auckland night (Summer Cup, Breeders' Stakes, 3yo Stakes)

Friday 7th December

Forbury Park night

Saturday 8th December

Auckland night

Saturday 8th December

Addington night

Sunday 9th December

Akaroa

Tuesday 11th December

Manawatu twilight

Thursday 13th December

Manawatu night

Friday 14th December

Auckland night (Queen Of Hearts, Franklin Cup, Alabar Classic, Ladyship Stakes, Lyell Creek Stakes, Young Guns Heat 1)

Friday 14th December

Addington night

Saturday 15th December

Auckland night

Sunday 16th December

Rangiora grass (Summer Cup)

Sunday 16th December

Winton

Wednesday 19th December

Forbury Park night

Thursday 20th December

Cambridge night

Friday 21st December

Auckland night

Friday 21st December

Addington night

Saturday 22nd December

Wairio (Wairio Cup)

Sunday 23rd December

Ashburton

Monday 24th December

Cambridge

Wednesday 26th December

Westport

Thursday 27th December

Gore twilight (Gore Cup)

Friday 28th December

Cambridge night

Friday 28th December

Westport

Saturday 29th December

Banks Peninsula

Sunday 30th December

Reefton

Monday 31st December

Auckland twilight (Auckland Trotting Cup, National Trot, Yearling Sales 3yo Final, Sires' Stakes 3yo Fillies' Final, Young Guns Heat 2)

Monday 31st December

Winton (Nugget Final)

January 2019

Wednesday 2nd January

Tauherenikau (Three races)

Wednesday 2nd January

Omakau (Trotting Cup)

Thursday 3rd January

Rangiora

Friday 4th January

Roxburgh (Roxburgh Cup)

Friday 4th January

Cambridge twilight

Saturday 5th January

Timaru

Sunday 6th January

Cromwell (Cromwell Cup)

Tuesday 8th January

Oamaru

Thursday 10th January

Invercargill

Friday 11th January

Nelson

Friday 11th January

Cambridge night

Saturday 12th January

Te Aroha grass (Te Aroha Pacers' Cup)

Sunday 13th January

Nelson

Wednesday 16th January

Timaru

Thursday 17th January

Wyndham twilight

Friday 18th January

Blenheim twilight

Friday 18th January

Auckland night (Young Guns Fillies Heat)

Saturday 19th January

Te Awamutu grass (Te Awamutu Grass Cup)

Sunday 20th January

Blenheim (Marlborough Cup)

Monday 21st January

Invercargill

Thursday 24th January

Cambridge night (Cambridge Futurity, Waikato Guineas)

Friday 25th January

Addington night

Saturday 26th January

Invercargill (Invercargill Cup, Nugget Final, Robin Dundee Crown)

Sunday 27th January

Rotorua grass (Rotorua Cup)

Sunday 27th January

Banks Peninsula (Banks Peninsula Pacers' Cup)

February 2019

Friday 1st February

Addington night (Premier Mares' Championship)

Friday 1st February

Otaki grass (Wellington Trotting Cup)

Saturday 2nd February

Orari grass (Orari Challenge Stakes)

Sunday 3rd February

Otaki grass (Otaki Cup)

Wednesday 6th February

Rangiora grass (Amberley Cup)

Friday 8th February

Auckland night (Young Guns Heat, Nevele R Fillies Heat)

Saturday 9th February

Gore

Sunday 10th February

Methven grass (Hororata Cup)

Tuesday 12th February

Manawatu

Thursday 14th February

Manawatu

Friday 15th February

Addington night (Standardbred Breeders' Stakes, Summer Cup, Trotting Free-for-all, PGG Sales Fillies' Final)

Friday 15th February

Auckland night

Saturday 16th February

Oamaru grass

Sunday 17th February

Winton

Thursday 21st February

Forbury Park

Friday 22nd February

Auckland night

Friday 22nd February

Addington night

Saturday 23rd February

Ashburton

Sunday 24th February

Oamaru grass (Waikouaiti Cup)

Tuesday 26th February

Oamaru grass

Thursday 28th February

New Plymouth grass (Taranaki Cup, Breeders' Stakes)

March 2019

Friday 1st March

Alexandra Park night (Northern Oaks, Northern Trotting Oaks, Lincoln Farms' The Founders)

Friday 1st March

Addington night (Sires' Stakes 3yo fillies Classique)

Saturday 2nd March

Stratford grass (Stratford Cup)

Sunday 3rd March

Addington (Cheviot Cup)

Sunday 3rd March

Invercargill (Summer Cup)

Wednesday 6th March

Cambridge night

Thursday 7th March

Forbury Park night

Friday 8th March

Westport grass (Kawatiri Cup)

Friday 8th March

Alexandra Park night (Northern Derby, City Of Auckland Free-for-all, Cardigan Bay Stakes, Delightful Lady Classic, Greenlane Trotting Cup, Northern Mares' Classic)

Saturday 9th March

Invercargill (Southern Lights, Alabar Classic, Super Nugget Final, Southland Trotting Oaks)

Sunday 10th March

Reefton grass (Inangahua-Grey Valley Cup)

Tuesday 12th March

Palmerston North twilight (Wanganui Cup)

Thursday 14th March

Palmerston North night (Palmerstonian Classic)

Friday 15th March

Alexandra Park night (Sires' Stakes 3yo colts' and fillies' Graduates)

Friday 15th March

Addington night

Saturday 16th March

Wyndham (Wyndham Cup, Kindergarten Stakes)

Sunday 17th March

Banks Peninsula grass

Thursday 21st March

Cambridge night

Friday 22nd March

Alexandra Park night

Friday 22nd March

Addington (Vero Flying Stakes, NZ Trotting Oaks, 4 & 5yo Trotting Championship)

Saturday 23rd March

Winton

Sunday 24th March

Waimate grass (Waimate Cup)

Friday 29th March

Addington night (Superstars Championship)

Saturday 30th March

Invercargill (Ladyship Final)

Sunday 31st March

Methven (Mount Hutt Country Cup)

April 2019

Thursday 4th April

Forbury Park night

Friday 5th April

Addington night (NZ Derby, NZ Trotting Derby, Easter Cup, NZ Trotting Championship, Welcome Stakes)

Friday 5th April

Alexandra Park night

Saturday 6th April

Invercargill (Ladyship Stakes Final, Gold Chip Final)

Sunday 7th April

Rangiora (2yo Sires Stakes Trotters' Prelude)

Tuesday 9th April

Manawatu twilight

Thursday 11th April

Manawatu night

Friday 12th April

Alexandra Park night (2yo Sires Stakes Fillies heat, Mile High series)

Friday 12th April

Addington night (2yo Sires Stakes Fillies heat)

Saturday 13th April

Winton (Winton Cup, Super Gold Chip Final, Southern Belle Speed Final)

Sunday 14th April

Rangiora (Rangiora Classic, 3yo Stakes)

Thursday 18th April

Cambridge night (2yo Sires Stakes heat, Nevele R Fillies heat)

Thursday 18th April

Forbury Park night

Saturday 20th April

Hawera grass (Cup Prelude)

Saturday 20th April

Addington night (NZ Trotting Stakes, 3yo Nevele R Fillies heat, 2yo Sires Stakes heat, Canterbury Breeders' Stakes, Easter Stakes)

Monday 22nd April

Hawera grass (Hawera Cup)

Tuesday 23rd April

Invercargill

Friday 26th April

Alexandra Park night (Taylor Mile, Anzac Cup, Caduceus Fillies Classic, 3yo Sires Stakes Trotters Championship)

Saturday 27th April

Invercargill (Southland Oaks, Supremacy Final, 2yo Classic)

May 2019

Thursday 2nd May

Manawatu night

Friday 3rd May

Auckland night (Rowe Cup, Messenger, Northern Trotting Derby, Sires' Stakes 2yo Fillies' Final)

Friday 3rd May

Addington night (PGG 2yo Final)

Saturday 4th May

Invercargill

Sunday 5th May

Rangiora

Thursday 9th May

Forbury Park night

Friday 10th May

Auckland night (Northern Trotting Guineas, North Island Breeders' Stakes)

Friday 10th May

Addington night (Nevele R Fillies' Final, PGG 2yo Trotting Final, Sires' Stakes Aged Trotters' Classic)

Saturday 11th May

Winton

Sunday 12th May

Timaru

Thursday 16th May

Cambridge night

Friday 17th May

Auckland night (Northern Trotting Oaks)

Friday 17th May

Addington night (Sires' Stakes 2yo Trot, PGG 3yo Trotting Final, Sires' Stakes 2yo Final, NZ Pacing Oaks, Sophomore Classic)

Saturday 18th May

Gore

Sunday 19th May

Oamaru

Tuesday 21st May

Manawatu twilight

Thursday 23rd May

Manawatu night

Friday 24th May

Auckland night

Friday 24th May

Addington night

Saturday 25th May

Invercargill

Sunday 26th May

Rangiora

Thursday 30th May

Forbury Park night

Friday 31st May

Auckland night

June 2019

Saturday 1st June

Addington (Harness Jewels)

Sunday 2nd June

Ashburton

Monday 3rd June

Invercargill (Ladyship Stakes Final, Gold Chip Final)

Friday 7th June

Auckland night

Friday 7th June

Nelson

Saturday 8th June

Invercargill (Nugget Final)

Sunday 9th June

Nelson (Nelson Winter Cup)

Thursday 13th June

Forbury Park night

Friday 14th June

Auckland night

Friday 14th June

Addington night

Thursday 20th June

Forbury Park night

Friday 21st June

Auckland night

Friday 21st June

Marlborough

Sunday 23rd June

Marlborough (Marlborough Winter Cup)

Thursday 27th June

Forbury Park night

Friday 28th June

Auckland night (Winter Cup)

July 2019

Thursday 4th July

Forbury Park night

Friday 5th July

Auckland night

Friday 5th July

Addington night

Sunday 7th July

Rangiora

Thursday 11th July

Forbury Park night

Friday 12th July

Auckland night

Friday 12th July

Addington night

Sunday 14th July

Ashburton

View upcoming events

Our latest winners

Congratulations to

  • Bob Best, Merle Gradwell, Green Machine Racing Syndicate, Brian & Margaret Rabbitt, Joe & Raewyn Chojnacki, Ray Green, Ian Middleton and John and Lynne Street for Trojan Banner’s seventh straight win in Brisbane.
  • Bob Best, Duncan, John and Dave Chisholm, Warwick Orr, Amy Myocevich, the 10-strong women of the Excell syndicate from Hunua, Ian Middleton and John and Lynne Street for Make Way’s win at Albion Park.
  • Merv and Meg Butterworth for Just Wing It’s win at Auckland.
  • Merv and Meg Butterworth for The Empress’s win at Auckland.
  • Emilio and Mary Rosati for Perfect Stride’s win at Auckland.
  • Debbie Green for Copy That’s win at Auckland.
  • Bob Best, Duncan, John and Dave Chisholm, Warwick Orr, Amy Myocevich, the 10-strong women of the Excell syndicate from Hunua, Ian Middleton and John and Lynne Street for Make Way’s win in the Redcliffe Derby.
  • Shannon and Brenda Flay, Ian, Kathy and Daniel Parkinson, Debbie Sparks, Ray Menzies, Dennis Ebert, Ian Middleton and John and Lynne Street for Tommy Lincoln’s hat-trick at Auckland.
  • Merv and Meg Butterworth for The Empress’ win at Auckland.
  • Bob Best, Merle Gradwell, Green Machine Racing Syndicate, Brian & Margaret Rabbitt, Joe & Raewyn Chojnacki, Ray Green, Ian Middleton and John and Lynne Street for Trojan Banner’s win at Redcliffe.
  • Neville McAlister and John and Lynne Street for Platinum Spirit’s upset win at Trentham.
  • Debbie Green for Copy That’s hollow win at Auckland.
  • Dennis Ebert, Debbie and Rob Sparks, Ray Menzies, Ian, Kathy and Daniel Parkinson, Shannon and Brenda Flay and John and Lynne Street for Tommy Lincoln’s win at Auckland.
  • Kim and Anita Miller, Steve Beckett, Kevin Bell, Michael Brereton, Denis James, Margaret Rabbitt, Excell Syndicate, Athenry Syndicate and John and Lynne Street for Sir Tiger’s win at Cambridge.
  • Ian Gradwell, Chris Western, Shannon Flay, Four Legs Syndicate, Ian Middleton and John and Lynne Street for Northview Hustler’s easy third win at Albion Park in Brisbane.
  • John and Lynne Street for Lincoln’s Girl’s fourth win in Brisbane in 1:53.3.
  • John and Lynne Street for Johnny Lincoln’s fresh-up win at Awapuni.
  • John and Lynne Street for Lincoln Command’s upset win at Awapuni.
Resplendent in the winners’ circle on New Year’s Eve after the Lincoln Farms Pace are, from right, John Street, Christine Rupp, Sarah Stuart, Christine Stuart, Ian Middleton and Megan Stuart

Resplendent in the winners’ circle on New Year’s Eve after the Lincoln Farms Pace are, from right, John Street, Christine Rupp, Sarah Stuart, Christine Stuart, Ian Middleton and Megan Stuart

Our runners this week

Thursday at Hastings

Ajay Lincoln, Lincoln Town.

Friday night at Kranji

Lincoln Moonlight.

Saturday at New Plymouth

Platinum Rapper, Manhattan Street.

Saturday night at Albion Park

Trojan Banner, Northview Hustler.

Sunday at Kranji

Darci’s Boy, On The Razz.

Lincoln light

News in brief

Street talks about his yearling buys

Lincoln Farms’ boss John Street, pictured above flanked by trainer Ray Green, left, and business manager Ian Middleton, right, bidding on the $140,000 Bettor’s Delight colt at Karaka.

NZB Standardbred’s Bruce Barlass caught up with Street after he claimed the title of leading buyer at Addington two days later, securing seven lots for $463,000.

You can watch the interview on the following link:

https://www.facebook.com/nzbstandardbred/videos/272019260391574/?v=272019260391574